© MUŠLIČKOVÝ
Mušličkový je šátek ve tvaru půlměsíce s dlouhými cípy a s krajkovým středovým klínem.

Lace DROPS, 175 g, háček č. 2,5

Šátek se skládá z krajkového klínu háčkovaného lasturovým vzorem a dvou dlouhých cípů, začíná se od středu přepony podobně jako u granny square. Vždy háčkujeme za sloupek nebo do oka, smyčky či pikotky. Důležitý je lem (přepona šátku). Aby se šátek nekrčil a lem byl dostatečně pružný, začíná řada vždy šesti řetízkovými oky a jedním dvakrát nahozeným sloupkem a podobně také řada končí (viz níže). Vzor je symetrický podle středové osy.

Vzor pro cípy: 

1. řada:  vějířky z 4DS, přičemž na obou krajích přidáváme: zprava 6ŘO + (1DDS + 3DS) koncové smyčky předchozí řady, zleva (3DS + 1DDS) + 1ŘO + 1DDS
2. řada = 1. řada a všechny následující, přičemž vějířky háčkujeme doprostřed vějířků předchozí řady

Vzor pro lasturovou krajku:První řada začíná jedinou lasturou, vzor se bude rozšiřovat o další lastury až od páté řady.
1. řada (žlutá): vějířek z 9DS
2. řada (růžová): za každý DS předchozí řady 1DS+1ŘO (tedy celkem 8DS a 7ŘO)
3. řada (modrá): za každý druhý dlouhý sloupek 1DS+1ŘO+1DS+1ŘO (vzniknou celkem 4 véčka, tj. 1DS+1ŘO+1DS od sebe oddělená čtyřmi ŘO)
4. řada (červená): do každého véčka 1DS + 2 ŘO + 1DS (vzniknou celkem 4 véčka, tj. 1DS + 2ŘO + 1DS)

V páté řadě vznikají dvě lastury.
5. řada (žlutá): do prvního véčka předchozí řady uháčkujeme vějířek z 9DS, 1PO do druhého véčka, 3ŘO+1PO mez druhé a třetí véčko, tamtéž také pikotka (STŘED VZORU) ze tří ŘO, 3ŘO+1PO do třetího véčka, do posledního véčka vějířek z 9DS
6. řad (růžová) se podobá 2. řadě: za každý dlouhý sloupek vějířku 1DS+1ŘO, do středové pikotky véčko 1DS+1ŘO+1DS
7. řada se podobá 3. řadě (modrá): háčkujeme véčka oddělená 1ŘO (tj. 1DS+1ŘO+1DS+1ŘO), do středového véčka předchozí řady uháčkujeme 2DS.
8. řada se podobá 4. řadě (červená): do každého véčka háčkujeme véčko 1DS+2ŘO+1DS, do středových 2DS uháčkujeme opět 2DS.

V deváté řadě (opět žlutá) vznikají již tři lastury, od této řady se vzor pravidelně rozšiřuje vždy po čtyřech řadách.
9. řada: do krajových véček a do véčka středového háčkujeme vějířky z 9DS.
10. řada = 6. řada
atd.

Lasturový vzor na tomto šátku se skládá celkem ze sedmnácti lasturových řad.

Jak začít?

Tento krajkový šátek nezačíná lasturovým vzorem, resp. vzorem pro cípy, lasturový vzor nastupuje až ve čtvrté řadě (e).

a Začínáme magickou smyčkou nebo kroužkem z pěti řetízkových ok.

b Nejprve uháčkujeme počáteční řadu do vytvořeného kroužku: 6ŘO, 1DDS, 6DS, 1DDS, 1ŘO, 1DDS. Pokud jsme začínali magickou smyčkou, pak je třeba po ukončení první řady tento kroužek utáhnout.

c 6ŘO, 1DDS + 3DS do krajové smyčky předchozí řady (každá řada se právě o tuto skupinu rozšiřuje), 4DS za první dlouhý sloupek předchozí řady, 1ŘO (STŘED ŠÁTKU), 4DS za předposlední DS předchozí řady, 3DS + 1DDS + 1ŘO + 1DDS do krajové smyčky.

6ŘO, 1DDS + 3DS, 4DS, 4DS, do středu, kde je v předchozí řadě 1ŘO uháčkujeme 4D, dále zrcadlově: 4DS, 4DS a 3DS + 1DDS + 1ŘO + 1DDS do krajové smyčky.

e Teprve v této řadě háčkujeme první lasturu. Můžeme uháčkovat celý vějířek 9DS doprostřed mezi střední 4DS, nebo vějířek rozdělit na tři trojice DS. Cípy stále tvoří stejné čtveřice DS a krajové sekvence.

Tento šátek je ukončen lemem z vějířků (11DS) a pikotek (3ŘO + 1PO + 4ŘO +1PO + 3ŘO). 

Poznámka
Podrobný postup háčkování lasturového vzoru je zde.

14 komentářů:

 1. Peti, nechceš přidat svoje návody i na Ravelry? Jsou luxusní - tenhle se mi moc líbí!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martino, uvažuju o tom, to znamená, že po mnoha měsících váhání podniknu první krůček... Nejprve musím zjistit, jak se tam návody v pdf vkládají, a to potrvá, protože moje angličtina není špatná, ona neexistuje :-D A pak musím najít nějaký efektivní způsob, jak pořídit rozkres vzoru, protože jen tak z ruky to není nic moc. Takže ne měsíce, ale roky :-D Každopádně díky za povzbuzení!

   Vymazat
  2. Pusť se směle do toho, držím palce!
   Já vkládala návod nedávno, jen maličkost, háčkované nosítko na panenky a přiznávám, že to je trochu proces, ale jde to, jak se tím člověk poprvé prokouše, pochopí princip vkládání PDF souborů. Nebo tam jde vložit návod jako link na web. Angličtinu jsem řešila s překladačem a ochotnou kamarádkou :-) No a rozkresy vzoru - kamarádka mi posílala jakýsi SW, ale pro Windows, já si teď našla jednu verzi pro Linux, takže pak mohu poreferovat, jak funguje - až se mi to povede rozchodit :-)

   Vymazat
  3. Chviličku mi trvalo, než mi došlo, co je SW, ale teď už jsem si jeden takový free kousek stáhla a uvidím, jestli se mi podaří vytvořit ani ne rovný, ani ne kulatý tvar vzoru :-) Díky moc za nápovědu :-D

   Vymazat
 2. Děkuji za další úžasný návod. Už háčkuji třetí řadu lastur a vypadá to moc pěkně.
  Jiřina Bucková

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je skvělé, to mám radost! Pošlete prosím fotku, Jiřino :-)

   Vymazat
  2. Už se stalo...

   Vymazat
  3. Díky :-) Vzor vypadá ve Vaší přízi parádně!

   Vymazat
  4. Paní jiřino,

   kde se tato příze dá koupit?

   Děkuji

   martina

   Vymazat
  5. Omlouvám se, zprávu máte v meilu.
   Jiřina

   Vymazat
  6. Paní Jiřina odpověděla takto, cituji:
   Dobré ráno,
   omlouvám se, že se ozývám až teď, ale nečetla jsem komentáře pod článkem.
   Příze nakupuji z Turecka http://yarns.co/cs mají spoustu přízí ve výprodeji, překvapivě mívají příze s přírodními vlákny levnější než akryl. V rubrice Garage Sale mívají totální výprodej za neuvěřitelné ceny. Cena za dopravu je dost vysoká, ale nejvýhodněji vyjde balíček do 2kg přepravní společností UPS přepravné vyjde asi na 400, ale za 2 dny máte balíček doma. Nikdy se mi nestalo, že by přišly příze jiné, poškozené nebo nekvalitní. Ta moje je tato http://yarns.co/cs/vsechny_produkty/s.morbido-alpaca_axudmo#inc632 zrovna jí mají v těchto dvou barvách. Měli i přírodní bílou, ale byly hned pryč.Také mám moc ráda tuto přízi http://yarns.co/cs/cat.cs.5875 často jí mívají v akci , některé barvy do 70 korun a některé za 101, Moc pěkně se z ní plete. Barvy odpovídají fotkám. Příjemné je nastavení češtiny a ceny v korunách. Jsem z generace která měla ve škole ruštinu a tak angličtina není zrovna moje hobby.
   Třeba si něco vyberete. Dalo by se tam brouzdat celý den.
   Hezký den, Jiřina B...

   Vymazat
  7. Paní Jiřino,
   děkuji moc za vyčerpávající odpověď- mrknu tam

   Hezký den, Martina

   Vymazat
 3. Dobrý den, prosím jak vám vyšel cca velký ten šátek? nebo i paní Jiřině? Děkuji Iveta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mušličkový má rozpětí kolem 200 cm, záleží, zda a jak ho vypnete. Druhý rozměr (hloubka?) je cca 45 cm, zase závisí na vypínání. Šátek Korálový útes v tom rozměru, který je uveden na webu, má rozpětí přibližně 190 cm, zase záleží na vypnutí. Já tedy obvykle spíš moc nevypínám :-D
   Když budete něco potřebovat, ráda Vám poradím. Napište raději sem k některému příspěvku komentář, je to pro mě přehlednější než FB :-) Časem to tu budu muset nějak lépe systematizovat, nejspíš přejdu na skutečné webové stránky místo tohohle soublogování.

   Vymazat