© TATRANSKÉ ŠTÍTY
Tatranské štíty jsou volnou variací na tradiční granny square.

Rozměr: 160 × 50 cm
Spotřeba: 260 g Baby Alpaca Silk DROPS
Háček: 3,5


Šátek začínáme stejně jako poloviční granny square a stejně tak háčkujeme až do požadované hloubky/výšky šátku, což je v tomto případě 45 řad.

0 Začínáme kroužkem z pěti řetízkových ok nebo magickou smyčkou.
1 První řadu háčkujeme do kroužku/smyčky: 2ŘO (střed), 3DS, 1ŘO, 1DS.
2 Druhou řadu a všechny následující začínáme 4ŘO + 3DS do krajové smyčky, pokračujeme 1ŘO, následně do středu uháčkujeme 3DS + 2 ŘO + 3DS (totéž v každé další řadě), pokračujeme 1ŘO, do koncové smyčky uháčkujeme 3DS + 1ŘO + 1DS (totéž v každé další řadě).
3 Třetí a každou další řadu háčkujeme stejně, tj. začínáme krajovou sekvencí (4ŘO + 3DS), nad trojicí DS předchozí řady háčkujeme vždy 1ŘO, nad řetízkové oko předchozí řady háčkujeme 3DS, ve vrcholu šátek rozšiřujeme středovou sekvencí (3DS + 2 ŘO + 3DS), dále opět háčkujeme nad trojicí DS předchozí řady  vždy 1ŘO, nad řetízkové oko předchozí řady háčkujeme 3DS, řadu uzavíráme  koncovou sekvencí (3DS + 1ŘO + 1DS ).

Jakmile dosáhneme požadované hloubky/výšky, následující řadu směrem z cípu ukončíme o deset trojic DS dříve a práci otočíme a háčkujeme zpět k cípu. Takto háčkujeme pět řad a opět ustoupíme podobně jako v předchozím případě. Až dosáhneme požadovaného rozpětí (můžeme samozřejmě uháčkovat více tatranských štítů než jen dva), řadu v cípu ukončíme .

Podobně budeme háčkovat druhou zrcadlovou polovinu šátku.

Tento šátek lemuje a zpevňuje řada polosloupků po celém obvodě šátku, ve vrcholcích vytvářejí nenápadné obloučky (viz fotografie),

10 komentářů:

 1. Jéééé - padl mi do oka, mrknu do syslírny a pokud najdu vhodný materiál, pustím se do háčkování - děkuji za návod:-) Zuzana

  OdpovědětVymazat
 2. Líbí se mi ta jeho cípatost, určitě ho také vyzkouším, jakmile budu mít "volné" ruce :o)).
  Díky za návod.
  Alena

  OdpovědětVymazat
 3. Jééé, Peti díky moc - nemít ho od tebe, tak sednu a hned se do něj pustím :-) Ukládám prozatím do pořádí a děkuji za návod!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale že ten návod trval, co :-D Mohla bys mi prosím, Martino, ten šátek zvážit? Ráda bych uvedla spotřebu.

   Vymazat
 4. Ahoj Petro :-) Rozumím tomu dobře, že tu druhou zrcadlovou stranu šátku (další dva štíty) budu háčkovat po ukončení práce na jedné straně a čeká mě tak navazování příze? Ivča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Ivo, přesně tak :-) Pošli pak foto, jsem zvědava a těším se :-D

   Vymazat
  2. Díky moc, musím s budoucím majitelkou zkonzultovat barvy a vrhnu se na to :-) I.

   Vymazat